OBS: Vær opmærksom på, at dette spørgsmål i brevkassen med dertilhørende svar er mere end ti år gammelt. Der kan være sket en udvikling mht. viden og behandling indenfor pågældende emne.

Tager man på af Efexor

Spørgsmål:

Jeg skal begynde at tage et antidepressivt medikament der hedder Efexor. Jeg er nu lidt bekymret, om jeg kommer til at tage på i vægt efter start på disse. Min egen læge siger, at vægtøgning ikke kommer på tale, men jeg har nu læst, at vægtøgning forekommer - kan det passe? Hvilken type antidepressiv medicin vil I anbefale, hvis man ikke ønsker vægtøgning?

Venlig hilsen

Svar:

Det er bestemt ikke sikkert at du tager på af at anvende Efexor. Faktisk ses det modsatte også, altså at man i stedet taber vægt.

Jeg mener bestemt ikke, at du behøver være nervøs for vægtøgning på forhånd, men giv det en chance.

Med venlig hilsen

Søren Gøbel, farmaceut

Sidst opdateret: 19.11.2003