OBS: Vær opmærksom på, at dette spørgsmål i brevkassen med dertilhørende svar er mere end ti år gammelt. Der kan være sket en udvikling mht. viden og behandling indenfor pågældende emne.
Kære Netdoktor
I cirka syv dage har jeg haft kraftig kløen i mit tandkød. Børster tænderne hele tiden, men lige meget klør det. Jeg har ikke tandkødsbetændelse, da jeg selv kender betegnelsen. Hvad sker der?
Med venlig hilsen en spørger
Kære spørger
Når du selv kender til det at have tandkødsbetændelse, er det næppe det du har. Jeg har umiddelbart to mulige forklaringer på dit kløende tandkød - den ene kunne være at du måske er gravid? Den anden - da du åbenbart lider af noget eksem, kan du også have det i munden. Er mit første bud udelukket, synes jeg du må få din tandlæge til at kigge på dit tandkød, hvis din kløen fortsætter.
Med venlig hilsen
Anne Pedersen
Specialtandlæge
Sidst opdateret: 09.10.2007